Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Whangie Whizz     10-May-2017 126 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Carl Bell Keswick ACM0:28:47100.0%
2 Iain MacCorquodale Cambuslang HarriersM0:29:01100.8%
3 Gregor Stewart WesterlandsM0:29:06101.1%
4 James Waldie CarnethyM0:29:17101.7%
5 James Espie Deeside RunnersM0:30:12104.9%
6 Thomas Callan Glasgow Uni H&HM0:30:21105.4%
7 Phil Mowbray HBTM400:30:48107.0%
8 Donald Naylor HBTM400:31:10108.3%
9 Kenny Richmond Shettleston HarriersM400:31:21108.9%
10 David Houston Shettleston HarriersM0:32:48114.0%
11 Peter Mackie Shettleston HarriersM400:33:04114.9%
12 Chris Grant Pantrey UnattachedM0:33:11115.3%
13 Catriona Buchanan Ochil Hill RunnersF0:33:12115.3%
14 David Gow UnattachedM0:33:17115.6%
15 James Callender WesterlandsM0:33:20115.8%
16 Craig Freshwater WesterlandsM0:33:30116.4%
17 Simon Gardner WesterlandsM0:33:35116.7%
18 Bill Breckenridge Shettleston HarriersM500:33:50117.5%
19 Chris Upson WesterlandsM500:34:07118.5%
20 Calum Oates UnattachedM0:34:22119.4%
21 Julian Warman HBTM400:34:31119.9%
22 Robert Hamlin WesterlandsM0:34:36120.2%
23 Andy Edwards WesterlandsM400:34:39120.4%
24 Jill Stephen HBTF0:34:42120.6%
25 Nick Gough Strathearn HarriersM0:35:12122.3%
26 Sean Anderson UnattachedM400:35:30123.3%
27 Marcos Bell UnattachedM0:35:33123.5%
28 Stuart Mathieson Bellahouston RRM400:35:44124.1%
29 James Pettigrew Ayr SeaforthM0:35:55124.8%
30 George MacMillan UnattachedM400:36:09125.6%
31 Jack Bloodworth Ochil Hill RunnersM0:36:21126.3%
32 Steven Fallon CarnethyM500:36:45127.7%
33 Tommy Begley North Ayrshire ACM400:36:59128.5%
34 Ryan Campbell Fusion TriathlonM0:37:01128.6%
35 Finlay Walton WesterlandsM0:37:03128.7%
36 Gareth Lipton UnattachedM0:37:08129.0%
37 Martin Holroyd Borrowdale Fell RunnersM500:37:11129.2%
38 Stuart Brodie Ochil Hill RunnersM0:37:21129.8%
39 Alasdair McCallum North Ayrshire ACM500:37:23129.9%
40 David Lamont UnattachedM400:37:24129.9%
41 Jack Talbot Glasgow Uni H&HM0:37:27130.1%
42 Don Reid WesterlandsM500:37:28130.2%
43 Ross Nicholl Blane RunnersM400:37:31130.3%
44 Donald Campbell UnattachedM400:37:35130.6%
45 Ross McGeoch Bellahouston RRM0:37:38130.7%
46 Stuart Hawthorne Ayrodynamic Tri ClubM400:37:48131.3%
47 Donald Petrie KilbarchanM500:37:51131.5%
48 David Dickson WesterlandsM500:37:59132.0%
49 Mark Caldwell Ayr SeaforthM400:38:01132.1%
50 Adam Stark Glasgow Uni H&HM0:38:04132.3%
51 Craig Melville Blane RunnersM400:38:13132.8%
52 Ali Black CarnethyM0:38:13132.8%
53 Chris Butler WesterlandsM0:38:14132.8%
54 Roderick Pugh Kilmarnock HarriersM600:38:24133.4%
55 Bob Steel Central ACM400:39:02135.6%
56 Mairi Gilmour Glasgow Uni H&HF0:39:06135.8%
57 Gordon McCaffrey WesterlandsM600:39:31137.3%
58 Chris Sheppard Glasgow Uni H&HM0:39:37137.6%
59 Jonathan Weir UnattachedM400:39:40137.8%
60 Alistair Boyer WesterlandsM0:40:05139.3%
61 Gerry Corrican UnattachedM0:40:08139.4%
62 Jamie Brown HBTM0:40:15139.8%
63 Andrew Crichton Ayr SeaforthM0:40:18140.0%
64 Jamie Ballantine Blane RunnersM400:40:26140.5%
65 Ewan Cameron WesterlandsM0:40:33140.9%
66 Will Laird Blane RunnersM0:40:48141.7%
67 Hilary Armitage UnattachedF0:41:01142.5%
68 Anthony Gillespie UnattachedM0:41:07142.8%
69 Lindsay Cunningham Milburn HarriersM400:41:10143.0%
70 Michelle Hetherington WesterlandsF500:41:11143.1%
71 Iain Pettigrew Ayr SeaforthM400:41:17143.4%
72 Iain Ferguson Ayrodynamic Tri ClubM400:41:27144.0%
73 Brian Brennan WesterlandsM600:41:32144.3%
74 David Sinclair Perth Road RunnersM0:41:47145.2%
75 Murdo MacLeod WesterlandsM600:41:54145.6%
76 Chris Furse Clydeside OrienteersM400:42:03146.1%
77 Oliver Barker UnattachedM0:42:10146.5%
78 Rebecca Craney Glasgow Uni H&HF0:42:13146.7%
79 Fiona Comrie North Ayrshire ACF400:42:18147.0%
80 David Duncan Ochil Hill RunnersM600:42:33147.8%
81 Stephen Johnston Milburn HarriersM500:42:37148.1%
82 Stephen Wilson Garscube HarriersM500:42:38148.1%
83 Brian Greene UnattachedM0:42:41148.3%
84 Stephen Cowper Milburn HarriersM500:42:48148.7%
85 Stephen Horsburgh UnattachedM400:43:23150.7%
86 Yuri Goruppa Glasgow Uni H&HM0:43:27151.0%
87 Sarah Sheridan UnattachedF400:43:32151.2%
88 Robin Barrie UnattachedF0:43:35151.4%
89 Ross Crawford UnattachedM0:43:56152.6%
90 John Leitch North Ayrshire ACM0:44:06153.2%
91 Emily Oates UnattachedF0:44:22154.1%
92 Mark Jackson UnattachedM0:44:27154.4%
93 Lisa Blackley UnattachedF0:44:47155.6%
94 Jenn Ruddick WesterlandsF0:44:52155.9%
95 Audrey Ayres Glasgow Uni H&HF0:44:53155.9%
96 Alison Ridyard UnattachedF400:44:56156.1%
97 Ausrine Ward Kirkintilloch OlympiansF400:45:27157.9%
98 Sarah Hyde Blane RunnersF400:45:28158.0%
99 Sandra Houldsworth KilbarchanF0:47:12164.0%
100 Kenny Mearns LothianM500:47:12164.0%
101 Stephen Nisbet North Ayrshire ACM0:47:17164.3%
102 Michael Waddington Jog ScotlandM400:47:19164.4%
103 Leanne Cooke WesterlandsF0:47:22164.6%
104 Iain Ballantyne Glasgow Uni H&HM0:47:47166.0%
105 Josh Thornhill UnattachedM0:47:48166.1%
106 Shyamala Stott Sri ChinmoyF400:48:11167.4%
107 Klaas Wynne WesterlandsM500:48:40169.1%
108 Karin Moore Ochil Hill RunnersF0:48:50169.7%
109 Mark Harris KilbarchanM400:49:21171.5%
110 Thomas Butler Ochil Hill RunnersM500:49:59173.7%
111 Natasha Odell Glasgow Uni H&HF0:50:16174.6%
112 Anne Noble Troon TortoisesF500:50:31175.5%
113 Carol Martin WesterlandsF400:50:43176.2%
114 Marinos Calothis WesterlandsM400:52:22181.9%
115 Daniel Grant UnattachedM0:52:26182.2%
116 David Ridout Ron`s RunnersM600:53:05184.4%
117 John Monk UnattachedM0:53:19185.2%
118 Philippa Ascough UnattachedF0:53:33186.0%
119 Gemma Gillespie UnattachedF0:53:47186.9%
120 Bill Perrie UnattachedM600:53:58187.5%
121 Ruth Crewe Fusion TriathlonF0:55:12191.8%
122 Denise Forbes UnattachedF400:55:22192.4%
123 Dougie Lambie UnattachedM500:55:29192.8%
124 David Stakes Bellahouston RRM400:57:11198.7%
125 Jamie Provan WesterlandsM1:08:11236.9%
126 Sharon Taylor WesterlandsF501:13:08254.1%
Web Development - © Bill Fisher