Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Ben Lomond Hill Race     07-May-2005 115 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Brian Marshall HELPM1:10:23100.0%
2 Simon Peachey CosmicsM1:12:17102.7%
3 Malcolm Patterson Shettleston HarriersM401:13:22104.2%
4 Andy Kitchin Edinburgh RCM1:14:06105.3%
5 Nigel Scott WesterlandsM1:14:07105.3%
6 Ronnie Gallagher CarnethyM401:14:31105.9%
7 Es Tresidder Lochaber ACM1:16:22108.5%
8 Alan Smith Deeside RunnersM401:16:30108.7%
9 Stuart Simpson Stornoway ACM1:16:40108.9%
10 Tracey Brindley Ochil Hill RunnersF1:17:45110.5%
11 Bruce Smith CarnethyM401:18:09111.0%
12 Paul MacLean Lochaber ACM1:18:27111.5%
13 Nick Swinburn Northumberland FRM1:18:59112.2%
14 Mark Whitelaw Annan & District ACM1:19:09112.5%
15 Sandy Bennet UnattachedM401:20:08113.9%
16 Kenny Richmond Shettleston HarriersM1:20:41114.6%
17 Roger Irving Annan & District ACM401:20:42114.7%
18 Luke Arnott WesterlandsM1:20:59115.1%
19 Chris Davies CarnethyM1:21:05115.2%
20 Ken MacMahon WesterlandsM1:21:01115.1%
21 Alec Hay Glasgow CouriersM401:21:15115.4%
22 Chris Upson WesterlandsM401:21:22115.6%
23 Andrea Priestley Ochil Hill RunnersF1:21:23115.6%
24 Patrick Walder Shettleston HarriersM1:21:58116.5%
25 Luke Williamson Morpeth HarriersM1:22:16116.9%
26 Richard Vecqueray Eden RunnersM1:23:19118.4%
27 Dougal Ross Bellahouston RRM1:23:39118.8%
28 Matt Williamson Bellahouston RRM1:23:45119.0%
29 Jon Rathjen HBTM1:25:16121.1%
30 Steffen Gorgas WesterlandsM1:26:37123.1%
31 Stephen Wombwell Beacon RunnersM401:27:03123.7%
32 Scott Kennedy Bellahouston RRM1:27:37124.5%
33 Shona Robertson Shettleston HarriersF1:27:45124.7%
34 Jim Galbraith Giffnock NorthM401:27:56124.9%
35 Elke Prasad Squadra PorciniF1:28:24125.6%
36 Gordon Robinson WesterlandsM501:29:04126.5%
37 Peter Duggan Lochaber ACM401:29:08126.6%
38 Gordon Pryde Lomond Hill RunnersM401:29:15126.8%
39 Laurie Anderson Lomond Hill RunnersM401:29:41127.4%
40 Murdo MacLeod WesterlandsM501:30:06128.0%
41 Clive Roberts Fife ACM401:30:33128.7%
42 Stephen Cowper Milburn HarriersM1:30:59129.3%
43 Helen Johnson Deeside RunnersF1:31:05129.4%
44 Helen Stuart Team Inov8F1:31:14129.6%
45 Graham Macnab Lochaber ACM1:31:28130.0%
46 Sarah Legge Fife ACF1:31:30130.0%
47 Mark Leggett UnattachedM1:31:48130.4%
48 Mike Meadowcroft Bowland Fell RunnersM1:32:00130.7%
49 Gregor Heron CarnethyM1:32:05130.8%
50 John Gebbie Kilmarnock HarriersM501:32:23131.3%
51 Tom Bowie UnattachedM501:32:35131.5%
52 Barry Copeland Stonehaven RCM401:32:53132.0%
53 Dave Mitchell Dundee HawkhillM401:33:26132.7%
54 Richie Adamson UnattachedM401:33:37133.0%
55 Craig Shearin Kilmarnock HarriersM1:33:43133.2%
56 Murray Allison UnattachedM1:33:58133.5%
57 Alan Caldwell Kirkintilloch OlympiansM1:34:21134.1%
58 Robert Phillips Perth Road RunnersM1:34:55134.9%
59 Michael Abram Arran RunnersM501:35:04135.1%
60 John Goldsworthy Hardrock HoodlumsM501:35:13135.3%
61 Colin Wilson Lomond Hill RunnersM401:35:29135.7%
62 Jim Hall BadenochM501:35:36135.8%
63 Louise Burt Fife ACF401:35:39135.9%
64 Alasdair Murray Kilmarnock HarriersM1:35:42136.0%
65 David Aspden Dallam RCM1:35:45136.0%
66 Bob Watkinson Ochil Hill RunnersM401:35:46136.1%
67 Charlie Love Dundee HawkhillM601:35:56136.3%
68 Colin McGill Bellahouston RRM1:36:26137.0%
69 Martyn Tunstall CorstorphineM401:36:49137.6%
70 Jocelyn Scott Fife ACF501:37:01137.8%
71 Eddie Dealtry Ochil Hill RunnersM501:37:04137.9%
72 Adrian Gaughan UnattachedM401:37:22138.3%
73 David Henderson Greenock GlenparkM1:37:25138.4%
74 Stewart Robertson Bellahouston RRM1:37:48139.0%
75 Nick Wright RannochM1:37:55139.1%
76 Owen Brown Annan & District ACM1:37:56139.1%
77 Tommy Begley North Ayrshire ACM1:38:42140.2%
78 Hugh Kerr Central ACM401:38:42140.2%
79 David Osborn Lomond Hill RunnersM401:39:41141.6%
80 Roy McLachlan Fife ACM501:39:52141.9%
81 Helen Palmer Bellahouston RRF1:40:17142.5%
82 Stephen Abram Arran RunnersM401:41:16143.9%
83 David Mitchell Ayrodynamic Tri ClubM1:41:25144.1%
84 Graham Kelly WesterlandsM1:41:27144.1%
85 Scott Martin Kilmarnock HarriersM1:41:35144.3%
86 Kenny Leinster Calderglen HarriersM401:42:40145.9%
87 Chris Downie Penicuik HarriersM401:43:02146.4%
88 Stephen Johnston Milburn HarriersM401:43:39147.3%
89 Nigel Priestley Annan & District ACM401:44:00147.8%
90 Joan Wilson Lomond Hill RunnersF401:44:07147.9%
91 Kate Fitzpatrick Fife ACF1:44:44148.8%
92 Dominic Scott Norham RCM1:45:14149.5%
93 Michael Diver Clydesdale HarriersM1:45:30149.9%
94 Phyllis O`Brien HBTF401:45:56150.5%
95 Nicky MacDonald Lochaber ACF1:45:59150.6%
96 Shirley Singh Hardrock HoodlumsF401:46:40151.6%
97 Alison West Carnegie HarriersF501:46:41151.6%
98 Emma Aspden Dallam RCF1:46:48151.7%
99 Eeyin Rankin Greenock GlenparkM401:47:28152.7%
100 Sandy Grant Ochil Hill RunnersM401:47:57153.4%
101 Tony Stapley PortobelloM601:48:19153.9%
102 Sandra Rathjen HBTF1:48:45154.5%
103 Paul Marynicz Norham RCM401:50:42157.3%
104 Ian McManus Irvine RCM601:51:02157.8%
105 Lorna Masterton Helensburgh AACF401:54:29162.7%
106 Jo Polak Highland Hill RunnersF401:54:58163.3%
107 Gillian Irvine WesterlandsF401:58:15168.0%
108 Robert Nicol Irvine RCM501:59:45170.1%
109 Drew Turnbull WesterlandsM602:00:33171.3%
110 Dick Wall HBTM502:02:35174.2%
111 Lynn MacLennan Lochaber ACF2:02:56174.7%
112 James Mochrie Milburn HarriersM402:03:13175.1%
113 Angus Alston UnattachedM402:11:47187.2%
114 Eliza McLachlan Fife ACF402:11:56187.4%
115 James Cartland Glasgow Uni H&HM2:20:40199.9%
Web Development - © Bill Fisher