Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Goatfell Race     17-May-2008 84 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Brian Marshall HELPM1:18:40100.0%
2 Hector Haines HBTM1:24:20107.2%
3 Ales Drahokoupil Edinburgh Uni H&HM1:24:42107.7%
4 Jon Deegan AmblesideM401:25:07108.2%
5 Dougal Ross Bellahouston RRM1:26:47110.3%
6 Alan Smith Deeside RunnersM401:27:49111.6%
7 Andrew McCall Greenock GlenparkM1:28:11112.1%
8 Adam Anderson Annan & District ACM401:29:33113.8%
9 Ben Cole Edinburgh Uni H&HM1:29:40114.0%
10 Paul MacLean Lochaber ACM1:31:20116.1%
11 Peter Buchanan PortobelloM401:32:10117.2%
12 Paul Thompson Helensburgh AACM501:33:40119.1%
13 Mark Whitelaw Annan & District ACM1:34:06119.6%
14 Daryl Philip HBTM1:34:34120.2%
15 Robert Hendry UnattachedM1:34:49120.5%
16 Graham Kelly WesterlandsM1:35:05120.9%
17 Benjamin Thistlewood Edinburgh Uni H&HM1:35:40121.6%
18 Craig Docherty WesterlandsM1:35:56121.9%
19 Steven Clelland Shettleston HarriersM1:36:10122.2%
20 Dawn Scott Lochaber ACF1:36:25122.6%
21 Tosh Brannan LothianM401:36:49123.1%
22 Russell Anderson Moorfoot RunnersM401:37:21123.8%
23 Jill Mykura CarnethyF1:37:55124.5%
24 Andrew McGhee Kilmarnock HarriersM1:38:03124.6%
25 Colin Miller Irvine RCM501:38:28125.2%
26 Nigel Thomas Helm Hill RunnersM1:40:17127.5%
27 Frank Gioia PortobelloM1:40:46128.1%
28 David Duncan Ochil Hill RunnersM501:41:22128.9%
29 Nat Taylor Girvan AACM501:41:27129.0%
30 Ken Rumgay Lochaber ACM401:41:29129.0%
31 Tommy Begley Irvine RCM1:42:11129.9%
32 Willie Mykura CarnethyM401:42:23130.1%
33 Jack Maxwell UnattachedM401:44:14132.5%
34 John Moore Irvine RCM401:45:08133.6%
35 Mark Shaw Lochaber ACM401:45:29134.1%
36 Alasdair Murray Kilmarnock HarriersM401:45:44134.4%
37 Adrian Gaughan UnattachedM401:46:20135.2%
38 Amanda Blackhall Lochaber ACF1:46:25135.3%
39 Dave Adams Hamilton HarriersM1:47:15136.3%
40 Bob Waterhouse CarnethyM501:47:48137.0%
41 John MacEwan Ochil Hill RunnersM401:48:51138.4%
42 Jamie McLaren Nairn Road RunnersM1:49:01138.6%
43 Gordon Cameron CarnethyM501:49:06138.7%
44 Sarah Mackenzie Lochaber ACF1:49:17138.9%
45 Linda MacEwan Lochaber ACF401:49:42139.4%
46 Michael Abram Arran RunnersM501:51:06141.2%
47 Angus Raeburn Arran RunnersM1:52:29143.0%
48 Gary Wilton UnattachedM401:52:57143.6%
49 Sarah Laing UnattachedF1:53:04143.7%
50 Alex Drain Troon TortoisesM501:54:30145.6%
51 Roderick Pugh Kilmarnock HarriersM501:54:56146.1%
52 Eddie Dealtry Ochil Hill RunnersM601:55:09146.4%
53 Shane Bouchier CarnethyM1:55:41147.1%
54 John Lavelle RossendaleM401:56:11147.7%
55 Craig Miller UnattachedM1:57:24149.2%
56 David Mitchell Ayrodynamic Tri ClubM401:57:40149.6%
57 Brian Howie CarnethyM501:57:31149.4%
58 Stephen Abram Arran RunnersM401:58:12150.3%
59 Michael Diver Clydesdale HarriersM401:58:27150.6%
60 David Small UnattachedM501:58:34150.7%
61 Finlay Dowell Irvine RCM401:59:40152.1%
62 David Hay Central ACM402:01:03153.9%
63 Nicky MacDonald Lochaber ACF2:01:28154.4%
64 Peter Nuttall RossendaleM402:02:02155.1%
65 Nancy Kennedy Lochaber ACF502:03:12156.6%
66 Tommy Gilmore Arran RunnersM502:04:22158.1%
67 Richard Gatehouse Lomond Hill RunnersM502:04:45158.6%
68 Tilly Smith Deeside RunnersF402:05:57160.1%
69 Craig Parker SolwayM402:06:00160.2%
70 Jo Polak UnattachedF402:06:00160.2%
71 Aimi Duff HBTF2:09:27164.6%
72 Diana Johnston Dundee Road RunnersF402:12:21168.2%
73 Adam Anderson Dumfries RCM602:12:42168.7%
74 Ian McManus Irvine RCM602:13:35169.8%
75 Tony Stapley PortobelloM602:14:13170.6%
76 Joe Coll UnattachedM2:15:26172.2%
77 John Hart UnattachedM602:16:49173.9%
78 Robert Nicol Irvine RCM602:22:01180.5%
79 Matt Johnson UnattachedM2:23:28182.4%
80 Iain Fullarton UnattachedM602:30:32191.4%
81 Jim Gibson Kirkintilloch OlympiansM2:30:56191.9%
82 Max McFarlane KilbarchanM502:43:07207.4%
83 John Connelly RossendaleM502:52:17219.0%
84 Iain Hamilton Beith HarriersM603:24:10259.5%
Web Development - © Bill Fisher