Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Goatfell Race     16-May-2009 81 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Kenny Richmond Shettleston HarriersM1:17:28100.0%
2 Brian Marshall HELPM1:18:04100.8%
3 Ian Butler Shettleston HarriersM1:22:53107.0%
4 Alasdair Anthony Ochil Hill RunnersM1:24:16108.8%
5 Andy Birnie Bellahouston RRM401:25:00109.7%
6 Drew Sharkey The BicycleworksM1:26:21111.5%
7 Craig Mitchell Shettleston HarriersM1:27:00112.3%
8 Dougal Ross Bellahouston RRM1:28:10113.8%
9 Peter Buchanan PortobelloM401:29:42115.8%
10 Paul Dugdale Kendal ACM401:29:59116.2%
11 Paul Ritchie CarnethyM401:31:35118.2%
12 Russell Anderson Moorfoot RunnersM501:33:14120.4%
13 Adam Anderson Annan & District ACM401:33:39120.9%
14 Bruce Smith CarnethyM401:34:30122.0%
15 David Dickson WesterlandsM501:34:42122.2%
16 Ben Tattersfield Arran RunnersM1:36:00123.9%
17 Marc Roper WesterlandsM401:38:52127.6%
18 Tosh Brannan LothianM401:39:08128.0%
19 Scott McKendrick North Ayrshire ACM1:39:24128.3%
20 Douglas Milligan SolwayM601:40:12129.3%
21 Jim Waters UnattachedM1:40:37129.9%
22 Ronnie Turner RossendaleM401:40:40129.9%
23 William Bonnar UnattachedM401:40:42130.0%
24 Steven Fallon CarnethyM401:40:51130.2%
25 Emma Birnie Bellahouston RRF1:40:54130.2%
26 Alasdair Murray Kilmarnock HarriersM401:40:59130.4%
27 Jim Galbraith Giffnock NorthM501:41:19130.8%
28 Alec Erskine CarnethyM401:41:32131.1%
29 Derren Thomson Giffnock NorthM1:41:44131.3%
30 David Duncan Ochil Hill RunnersM501:42:41132.6%
31 Dave Calder WesterlandsM401:42:55132.9%
32 Tommy Begley Irvine RCM1:43:06133.1%
33 Michael Diver Clydesdale HarriersM401:43:15133.3%
34 Craig Conway Shettleston HarriersM1:43:32133.6%
35 Ellen Homewood WesterlandsF1:44:42135.2%
36 Colin Miller Irvine RCM501:45:15135.9%
37 Neil Miller UnattachedM1:45:17135.9%
38 Sara Byrne Lochaber ACF1:46:19137.2%
39 Kenny Davidson Moorfoot RunnersM401:46:44137.8%
40 Hamilton Semple WesterlandsM501:48:20139.8%
41 Ewan Welch Ilkley HarriersM401:48:28140.0%
42 David Bell LothianM401:48:30140.1%
43 Alasdair McCallum North Ayrshire ACM401:51:18143.7%
44 Athole Smith Garscube HarriersM401:52:12144.8%
45 John Lavelle RossendaleM401:53:27146.5%
46 Jim Gibson Kirkintilloch OlympiansM1:53:50146.9%
47 Roderick Pugh Kilmarnock HarriersM501:54:06147.3%
48 Alex Drain Troon TortoisesM501:54:52148.3%
49 Eddie Dealtry Ochil Hill RunnersM601:55:06148.6%
50 Tony Ritchie WesterlandsM601:55:13148.7%
51 Nat Taylor Girvan AACM501:55:34149.2%
52 Brian Howie CarnethyM501:56:02149.8%
53 Kate Crowe Penicuik HarriersF401:56:10150.0%
54 Lynsey Munro UnattachedF1:56:56150.9%
55 Ian Mcnee Troon TortoisesM501:57:03151.1%
56 Joanne Anderson CarnethyF1:58:35153.1%
57 Sharon Law North Ayrshire ACF1:58:54153.5%
58 Christine Fischer UnattachedF1:59:09153.8%
59 Helen MacPherson WesterlandsF501:59:48154.6%
60 David Hay Central ACM501:59:51154.7%
61 Ewan Calvert LivingstonM2:00:18155.3%
62 Richard Gatehouse Lomond Hill RunnersM502:00:59156.2%
63 Iain Davidson Girvan AACM502:01:35156.9%
64 Tim Downie Ayr SeaforthM502:02:10157.7%
65 Muffy Calder WesterlandsF502:02:28158.1%
66 Mike Mellor Arran RunnersM402:02:55158.7%
67 Matt Ferguson Kilmarnock HarriersM502:03:28159.4%
68 Alison West Carnegie HarriersF502:04:06160.2%
69 Neil Campbell CarnethyM402:04:43161.0%
70 Robert Nicol UnattachedM2:06:15163.0%
71 Finlay Dowell Irvine RCM402:08:38166.0%
72 Pauline McAdam Teviotdale HarriersF502:09:19166.9%
73 Robert Nicol Irvine RCM602:15:52175.4%
74 Deborah Kilpatrick Ochil Hill RunnersF2:18:19178.5%
75 Paul Schaerer UnattachedM2:18:34178.9%
76 David Hughes UnattachedM2:21:51183.1%
77 Alastair Noble Girvan AACM502:24:52187.0%
78 Iain Fullarton UnattachedM602:30:37194.4%
79 Pat McLaughlin WesterlandsF502:30:37194.4%
80 Myra McAdam WesterlandsF2:36:18201.8%
81 Michael Bell Cumberland Fell RunnersM502:42:21209.6%
Web Development - © Bill Fisher