Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Two Breweries Hill Race     22-Sep-2018 118 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Andrew Fallas CarnethyM2:53:27100.0%
2 James Waldie HBTM2:58:57103.2%
3 Steve Halsall Keswick ACM2:58:59103.2%
4 James Britton CarnethyM2:59:07103.3%
5 Peter Gardner HBTM3:03:40105.9%
6 Stewart Whitlie CarnethyM503:06:50107.7%
7 Eliot Sedman RTC WarriorsM3:09:34109.3%
8 Adam Park Ochil Hill RunnersM3:10:22109.8%
9 James Smith Royal Navy ACM3:11:48110.6%
10 Donald McPartlin Garscube HarriersM3:12:03110.7%
11 Francisco Javier Cabrera Valdes Highland Hill RunnersM3:12:56111.2%
12 Alec Keith HBTM503:14:25112.1%
13 John Connaghan Shettleston HarriersM403:19:50115.2%
14 Catriona Buchanan Ochil Hill RunnersF3:20:08115.4%
15 Manny Gorman WesterlandsM403:21:21116.1%
16 Tom Hobbs Moorfoot RunnersM503:22:30116.7%
17 Michael Reid CarnethyM403:25:42118.6%
18 Vivian Scott UnattachedM3:26:07118.8%
19 Dave Ward Pennine Fell RunnersM403:26:24119.0%
20 Michael Greens Penicuik HarriersM3:26:50119.2%
21 Helen Bonsor CarnethyF3:27:01119.4%
22 Jill Stephen HBTF3:28:00119.9%
23 Bill Breckenridge Shettleston HarriersM503:28:10120.0%
24 Alistair Cox Tinto Hill RunnersM3:28:23120.1%
25 Jamie Thomas Dunbar RCM403:30:28121.3%
26 Dave Begbie CarnethyM3:31:22121.9%
27 Andrea Priestley Ochil Hill RunnersF503:32:33122.5%
28 Ross Barnes Jog ScotlandM3:33:46123.2%
29 David White Kilmarnock HarriersM403:35:08124.0%
30 James Haynes Edinburgh ACM3:35:30124.2%
31 Gregor Gillespie Glasgow Uni H&HM3:36:49125.0%
32 Graham Manczak UnattachedM403:36:51125.0%
33 Mark Lunt CarnethyM3:38:21125.9%
34 Craig Freshwater HBTM3:40:53127.3%
35 Paul Evans Elvet StridersM3:40:57127.4%
36 Tom Knox UnattachedM3:44:47129.6%
37 David Riach WesterlandsM503:47:36131.2%
38 Rory Campbell Gala HarriersM403:47:42131.3%
39 Iain Pender Shettleston HarriersM3:49:04132.1%
40 Ayron Comber Insch Trail Running ClubM403:49:10132.1%
41 Kevin Davie Carnegie HarriersM3:50:45133.0%
42 John Duff Northumberland FRM403:52:07133.8%
43 Stuart Milner HBTM403:53:47134.8%
44 Jake Willis Lochaber ACM403:54:11135.0%
45 Daniel Lavin CarnethyM3:55:34135.8%
46 David White Helm Hill RunnersM403:55:36135.8%
47 Rob Wilson Penicuik HarriersM403:56:47136.5%
48 Keith Murray Teviotdale HarriersM503:57:19136.8%
49 Tom Elliotte WesterlandsM3:57:52137.1%
50 Alan Sealy Deeside RunnersM503:58:26137.5%
51 Michelle Hetherington CarnethyF503:59:02137.8%
52 Craig Walling HBTM4:02:53140.0%
53 Nick Gough Strathearn HarriersM4:05:05141.3%
54 Peter Gibson UnattachedM4:05:22141.5%
55 Christopher McKiddie WesterlandsM4:06:31142.1%
56 Simon Hammond Moorfoot RunnersM4:06:49142.3%
57 Scott Robson UnattachedM4:08:31143.3%
58 Kirsty McBirnie CarnethyF404:08:34143.3%
59 Matthew Jones CarnethyM404:09:23143.8%
60 Mary Lye CarnethyF404:09:23143.8%
61 Garry Cook Tinto Hill RunnersM404:10:10144.2%
62 Brian Kennedy CarnethyM4:10:25144.4%
63 Gillian Cairns Penicuik HarriersF404:11:37145.1%
64 Paul Appleby Northumberland FRM504:12:46145.7%
65 Anya Campbell Gala HarriersF404:13:50146.3%
66 Neil Thomas HBTM404:14:31146.7%
67 Richard Ingram CosmicsM404:15:04147.1%
68 Chris Furse WesterlandsM404:15:15147.2%
69 Cat Magill HBTF4:15:22147.2%
70 Jon Underwood Calder ValleyM404:16:12147.7%
71 Duncan Davis CarnethyM404:17:39148.5%
72 Jon Roberts UnattachedM404:18:33149.1%
73 Seona Burnett Harmeny ACF404:21:14150.6%
74 James Purves Gala HarriersM504:21:27150.7%
75 Alan Elder Moorfoot RunnersM504:22:34151.4%
76 Peter Hubbard UnattachedM4:23:01151.6%
77 Alasdair McCallum North Ayrshire ACM504:23:12151.7%
78 Russell Gill Ochil Hill RunnersM4:23:24151.9%
79 Jan Dawson Penicuik HarriersF404:24:05152.3%
80 Alison Wilson FellandaleF404:25:39153.2%
81 Christopher Hill British Military FitnessM504:26:24153.6%
82 Gio MacDonald CarnethyM404:26:38153.7%
83 Sadie Kemp Penicuik HarriersF404:28:49155.0%
84 John Boyle UnattachedM4:30:42156.1%
85 Andrew Fullwood WesterlandsM504:35:35158.9%
86 Allan Welsh Northumberland FRM504:35:50159.0%
87 Stewart Ward Tinto Hill RunnersM404:36:37159.5%
88 James Robson UnattachedM404:38:32160.6%
89 Edward Booker UnattachedM4:38:33160.6%
90 John Donnelly WesterlandsM504:39:13161.0%
91 Phil Green Northumberland FRM404:39:14161.0%
92 Neil Ramsay UnattachedM4:40:18161.6%
93 Malcolm Allan-Cook Insch Trail Running ClubM404:40:29161.7%
94 Colin McCall Gala HarriersM404:40:50161.9%
95 Fiona Shepherd Borders TriathletesF404:40:50161.9%
96 Steven Grant UnattachedM4:40:53161.9%
97 Kerry Cunningham WesterlandsF4:40:53161.9%
98 Alex Kinninmonth CarnethyM4:43:52163.7%
99 Alan Langford Northumberland FRM404:43:54163.7%
100 Stewart Dillon Fife ACM504:45:19164.5%
101 Doug Riddell UnattachedM404:49:47167.1%
102 Anne Weir Gala HarriersF404:49:47167.1%
103 Fergus Aitken UnattachedM404:50:47167.6%
104 David Dickson WesterlandsM604:51:12167.9%
105 Richard Toller Dundee Road RunnersM604:51:31168.1%
106 Stuart McMillan CarnethyM404:51:43168.2%
107 Richard Edge UnattachedM4:52:08168.4%
108 Ian Bradley UnattachedM504:54:51170.0%
109 Andrew Coull CarnethyM404:55:22170.3%
110 Alasdair Dunlop CarnethyM404:55:22170.3%
111 Laura MacDonald UnattachedF4:56:09170.7%
112 Euan Macdonald UnattachedM4:56:09170.7%
113 Stewart Barrie HBTM505:09:02178.2%
114 Nicola Porterfield Gala HarriersF5:10:10178.8%
115 Allan Munro Beacon RunnersM505:15:40182.0%
116 Clare Martin Deeside RunnersF505:20:07184.6%
117 Mark Hardy CarnethyM5:34:14192.7%
118 George Winter UnattachedM605:49:16201.4%
Web Development - © Bill Fisher