Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Bennachie Hill Race     10-Oct-2010 165 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Kyle Greig Forres HarriersM0:58:20100.0%
2 Graham Bee Inverness HarriersM0:58:57101.1%
3 Rob Brookes CosmicsM0:59:43102.4%
4 Kevin Harper CosmicsM1:00:59104.5%
5 Chris Hill CosmicsM1:01:01104.6%
6 Alan Sealy Deeside RunnersM401:01:04104.7%
7 Jason Williamson CosmicsM401:01:14105.0%
8 Jeremy Whittet Keith & District AACM401:01:28105.4%
9 Daniel Gooch Deeside RunnersM1:01:39105.7%
10 Philip Edgley UnattachedM1:02:03106.4%
11 John Mitchell CosmicsM1:02:19106.8%
12 Stephen Terwey Stonehaven RCM1:02:27107.1%
13 Neil Jaffrey Metro AberdeenM1:02:32107.2%
14 Niku Millot Metro AberdeenM1:03:35109.0%
15 Drew Tivendale Deeside RunnersM1:03:55109.6%
16 Dennis McDonald CosmicsM401:04:23110.4%
17 John MacKenzie Highland Hill RunnersM401:04:42110.9%
18 Chris Tomlin CosmicsM401:05:17111.9%
19 Marnoch Hamilton-Jones Grampian OrienteersM1:05:34112.4%
20 Bruce Roberts Metro AberdeenM1:05:44112.7%
21 Colin Russell CosmicsM1:05:51112.9%
22 Peter McKessick Aberdeen AACM1:05:54113.0%
23 Rab Murray The DarksideM401:06:20113.7%
24 Tony Jack Metro AberdeenM401:07:46116.2%
25 Gerald Angus Keith & District AACM401:08:13116.9%
26 Ally Murray Peterhead Running ClubM501:08:17117.1%
27 Peter Melville UnattachedM1:08:32117.5%
28 Gregor Forrester UnattachedM401:08:52118.1%
29 Dan Sykes UnattachedM1:08:53118.1%
30 Neil Easton Stonehaven RCM1:08:54118.1%
31 Veronique Oldham CosmicsF401:08:56118.2%
32 Andy Bain Deeside RunnersM401:08:57118.2%
33 Mitchell Fraser Edinburgh RCM1:08:58118.2%
34 John Duffy Shettleston HarriersM401:09:01118.3%
35 Carolyn McLeod Grampian OrienteersF401:09:10118.6%
36 Stewart Wilson Inverness HarriersM401:09:12118.6%
37 Brendon Hogg UnattachedM1:09:19118.8%
38 Charles Knoery Aberdeen UniversityM1:09:25119.0%
39 William Nicolson Highland Hill RunnersM1:09:37119.3%
40 Peter Henry Deeside RunnersM1:09:48119.7%
41 Graham Strachan Metro AberdeenM1:09:53119.8%
42 Edward Morgan UnattachedM1:10:32120.9%
43 Stephen Addy CosmicsM1:10:36121.0%
44 Cameron Leel Garioch Road RunnersM1:10:37121.1%
45 Steven Clelland Shettleston HarriersM1:10:38121.1%
46 David Marshall CosmicsM1:10:43121.2%
47 Stuart Thompson Nairn Road RunnersM1:10:45121.3%
48 Dirk Verbiest Garioch Road RunnersM501:11:15122.1%
49 Cathy Wyse UnattachedF1:11:37122.8%
50 Ian Napier UnattachedM1:11:46123.0%
51 Colin Larmour CosmicsM401:11:53123.2%
52 Gary Thomson CosmicsM1:12:04123.5%
53 Matthew Wardner Lochaber ACM401:12:08123.7%
54 Gavin Lanelands Aberdeen UniversityM1:12:13123.8%
55 Matthew Donald Kincorth ABCM1:12:36124.5%
56 Andrew Cunningham UnattachedM401:12:51124.9%
57 Nick Mardall Deeside RunnersM401:13:04125.3%
58 Iain Macter Aberdeen UniversityM1:13:13125.5%
59 Rupert Williams CosmicsM401:13:13125.5%
60 Gordie Taylor Highland Hill RunnersM401:13:22125.8%
61 Richard Ingram CosmicsM1:13:41126.3%
62 Neil Mitchell Metro AberdeenM501:14:56128.5%
63 Posy Musgrave Three Peaks TriF1:15:33129.5%
64 Brian Brennan WesterlandsM501:15:36129.6%
65 Nick Rennie UnattachedM401:15:46129.9%
66 Jonathan Dodd UnattachedM1:15:49130.0%
67 Ian Routh UnattachedM1:15:51130.0%
68 Matt Brettle CosmicsM1:15:53130.1%
69 Dennis Hall Stonehaven RCM401:15:59130.3%
70 Kevin Simpson UnattachedM401:16:13130.7%
71 John Stevenson UnattachedM1:16:28131.1%
72 Berit Inkster Edinburgh RCF1:16:40131.4%
73 Chris Jessiman UnattachedM1:16:45131.6%
74 Jamie Tait Metro AberdeenM1:16:50131.7%
75 Andrew McMurtrie CosmicsM401:17:00132.0%
76 Gary Gutteridge CosmicsM501:17:06132.2%
77 Eric Gillies Lochaber ACM401:17:16132.5%
78 Mark Bate UnattachedM401:17:25132.7%
79 Rob Irvine CosmicsM401:17:29132.8%
80 Megan Bee Highland Hill RunnersF1:17:44133.3%
81 Anita Hamilton CosmicsF501:17:54133.5%
82 John Steel Stonehaven RCM401:18:16134.2%
83 Michael Cullen UnattachedM1:18:41134.9%
84 Alex Clelland UnattachedM501:18:43134.9%
85 Murray Bryce CosmicsM501:18:52135.2%
86 Iain Davidson Girvan AACM501:19:07135.6%
87 Paul Reid UnattachedM1:19:21136.0%
88 David Clark Garioch Road RunnersM1:19:33136.4%
89 Laura Sarkis Metro AberdeenF1:19:39136.5%
90 Kevin Morice Moray Road RunnersM1:19:48136.8%
91 Jenny Lewer UnattachedF1:20:09137.4%
92 Keith Leslie UnattachedM401:20:20137.7%
93 Leigh Magill UnattachedM1:20:31138.0%
94 Colin Reid CosmicsM401:20:52138.6%
95 Liz Delaney CosmicsF1:21:09139.1%
96 Jonathan Weir UnattachedM1:21:10139.1%
97 Ian Hamilton CosmicsM501:21:36139.9%
98 Lesley Clark CosmicsF1:21:54140.4%
99 Keith Anderson Stonehaven RCM1:22:07140.8%
100 Corri Black CosmicsF1:22:18141.1%
101 Douglas McKenna UnattachedM401:22:19141.1%
102 Ian Mitchell UnattachedM401:22:28141.4%
103 Crawford Lindsay ESOCM501:22:36141.6%
104 Scott Aurelio UnattachedM1:22:42141.8%
105 Isabel Jones Aberdeen UniversityF1:22:43141.8%
106 Iain Ross Inverness HarriersM501:22:55142.1%
107 Olwen Thorn HNSCF1:23:09142.5%
108 Josephine Thom Stonehaven RCF401:23:09142.5%
109 Ian Davidson MAROCM501:23:24143.0%
110 David Oliver Deeside RunnersM501:23:47143.6%
111 Lynne Smith Deeside Jog ScotlandF401:23:54143.8%
112 Colin Taylor CosmicsM401:24:15144.4%
113 John Owens UnattachedM1:24:28144.8%
114 Chris Allan Highland Hill RunnersM501:24:35145.0%
115 Stephen Mardon Highland Hill RunnersM501:24:35145.0%
116 Phil Mann Metro AberdeenM501:24:42145.2%
117 Lois Noble CosmicsF401:24:46145.3%
118 Daniel Ozanne UnattachedM1:24:54145.5%
119 Phil Hughes UnattachedM501:24:56145.6%
120 Adam Prince Lower DeesideM1:25:09146.0%
121 Clare Owen Lower DeesideF1:25:15146.1%
122 George Reid Triathlon InvernessM501:25:17146.2%
123 Liz Campbell Stonehaven RCF1:25:36146.7%
124 Ursula Bass Deeside RunnersF401:25:46147.0%
125 Alan Fyfe Chapel CheetahsM501:25:46147.0%
126 Conor Reid Stonehaven RCM1:26:06147.6%
127 Nick Smith UnattachedM1:26:13147.8%
128 Victoria Shanks Stonehaven RCF1:26:14147.8%
129 Caroline Hird Chapel CheetahsM401:26:19148.0%
130 Simon Stewart UnattachedM401:26:47148.8%
131 Gillian Clunas CosmicsF501:26:52148.9%
132 Austen Clark Garioch GazellesM401:27:15149.6%
133 Neil Arbuthnott UnattachedM501:27:34150.1%
134 Andrew Higgins Fraserburgh RCM501:27:41150.3%
135 Mel Angus Aberdeen AACF401:27:46150.5%
136 Andrinne Craig Stonehaven RCF1:27:46150.5%
137 Mike Whitcombe UnattachedM401:28:07151.1%
138 Ann Smith CosmicsF401:29:39153.7%
139 Martin Kirk Garioch Road RunnersM501:29:41153.7%
140 Jill McCombie UnattachedF401:29:48153.9%
141 Iain Shanks Stonehaven RCM1:29:59154.3%
142 Murdo Jessiman Aberdeen AACM501:30:01154.3%
143 Vivien Fraser Kirkintilloch OlympiansF401:30:34155.3%
144 Andrew Cochran UnattachedM1:32:31158.6%
145 Laura Venables UnattachedF1:34:05161.3%
146 Steve Waites Garioch Road RunnersM501:34:30162.0%
147 Emily Eadington CosmicsF1:34:35162.1%
148 Simon Lowe UnattachedM401:34:51162.6%
149 Jane Oliver Deeside RunnersF501:35:12163.2%
150 Katja Neumann UnattachedF401:35:25163.6%
151 Steven Jaffery UnattachedM401:35:32163.8%
152 Kelly Hay Fat Bobs Running ClubF1:36:02164.6%
153 Amanda Betts Fat Bobs Running ClubF401:36:36165.6%
154 Frank Musgrave Three Peaks TriM501:36:52166.1%
155 Nicola Wood UnattachedF1:36:59166.3%
156 Liz Bracegirdle CosmicsF501:37:10166.6%
157 Nicola Strachan Chapel CheetahsF401:37:17166.8%
158 Jonathan Sim UnattachedM1:38:49169.4%
159 Guy Bromby Grampian OrienteersM501:40:32172.3%
160 Peter Stephen Garioch Road RunnersM501:42:38175.9%
161 Margaret Bryant Garioch Road RunnersF501:43:24177.3%
162 Ruth Rumsey Fat Bobs Running ClubF401:45:03180.1%
163 Vernon Gayle UnattachedM401:47:22184.1%
164 Dave Hadden Stonehaven RCM501:49:34187.8%
165 Laraine Clark Stonehaven RCF502:00:16206.2%
Web Development - © Bill Fisher