Home News Races Results Runners Clubs About
Race Results
Race: Year:
Club: Gender: Category:
Eildons 10 Mile Trail Race     25-Feb-2018 118 runners
 Pos.  RunnerClub NameCategoryTime%Winner
1 Brian Bonnyman WesterlandsM1:23:12100.0%
2 Jonny Muir CarnethyM1:23:25100.3%
3 Alistair Cox Tinto Hill RunnersM1:25:21102.6%
4 Willie Rennie Carnegie HarriersM1:28:21106.2%
5 Peter Buchanan PortobelloM1:30:20108.6%
6 Alick Walkinshaw Tinto Hill RunnersM1:31:15109.7%
7 Iain Thompson Falkland Trail RunnersM1:31:33110.0%
8 Murray Peebles Dunbar RCM1:31:39110.2%
9 David Limmer PortobelloM1:32:14110.9%
10 Russ Wainwright Edinburgh Running NetworkM1:32:21111.0%
11 Euan Bell UnattachedM1:32:24111.1%
12 Matthew Jones CarnethyM1:32:34111.3%
13 Joanna Ballantyne UnattachedF1:32:45111.5%
14 Neal Herbert UnattachedM1:32:57111.7%
15 Neil McPhee Lauderdale LimpersM1:33:32112.4%
16 Neil Gilmore CarnethyM1:33:41112.6%
17 Gav Douglas UnattachedM1:33:54112.9%
18 Mark Upward PortobelloM1:33:58112.9%
19 Archie Millar UnattachedM1:34:01113.0%
20 Jim Nicholson UnattachedM1:34:04113.1%
21 James Haslam UnattachedM1:34:09113.2%
22 Paul Moseley Dunbar RCM1:34:43113.8%
23 Steve Moseley Wargrave RunnersM1:34:56114.1%
24 Andy Carruthers UnattachedM1:34:58114.1%
25 Allan Dunbar Penicuik HarriersM1:35:05114.3%
26 Gillian Cairns Penicuik HarriersF401:35:17114.5%
27 Andrew McEwan Teviotdale HarriersM1:36:06115.5%
28 Emma Kerr UnattachedF1:37:34117.3%
29 William Calder UnattachedM1:37:36117.3%
30 Alun Williams Pennine Fell RunnersM1:38:04117.9%
31 Sam Williams UnattachedM1:38:11118.0%
32 Duncan Lockie UnattachedM1:38:31118.4%
33 Alan Elder Moorfoot RunnersM1:38:49118.8%
34 Tessa Birley Edinburgh ACF1:38:59119.0%
35 David Atkin WesterlandsM1:39:06119.1%
36 Ian Hawkins Fife ACM1:39:31119.6%
37 Frank McPartland HELPM1:40:16120.5%
38 Dave Nightingale Borders TriathletesM1:40:19120.6%
39 Rachel Dance UnattachedF1:40:23120.7%
40 John Hamilton Tinto Hill RunnersM1:40:33120.9%
41 Martin Maginnis Linlithgow HarriersM1:41:13121.7%
42 Michael Foy HELPM1:41:23121.9%
43 Cameron Shand Borders TriathletesM1:41:27121.9%
44 Mandy Whittaker Edinburgh Tri ClubF1:41:41122.2%
45 Luis Molero Lauderdale LimpersM1:41:48122.4%
46 Gillian Gibson UnattachedF1:42:28123.2%
47 Kyle Caughey UnattachedM1:42:33123.3%
48 Billy Fraser Northumberland FRM1:43:24124.3%
49 Jenny Hartley Lauderdale LimpersF1:43:35124.5%
50 Margaret Gralewicz Edinburgh Running NetworkF1:45:29126.8%
51 Miguel Mudarra Edinburgh ACM1:45:32126.8%
52 Malcolm Hughes Linlithgow HarriersM1:45:35126.9%
53 Pamela Whitlie CarnethyF1:46:21127.8%
54 Oliver Pound PortobelloM1:46:33128.1%
55 Helen Boyd CarnethyF1:47:12128.8%
56 Gavin Lockie UnattachedM1:47:34129.3%
57 Carole Fortune Harmeny ACF1:47:38129.4%
58 Keith Wilson GalavantersM1:47:41129.4%
59 Fiona Wright PortobelloF1:47:48129.6%
60 Douglas Neilson UnattachedM1:48:50130.8%
61 Graham Tennet UnattachedM1:49:20131.4%
62 Caroline Keefe Jog EarlstonF1:49:30131.6%
63 Suzanne Macvicar Jog EarlstonF1:49:31131.6%
64 Paul Lockie Teviotdale HarriersM1:49:49132.0%
65 Martin MacDonald HELPM1:49:53132.1%
66 Steven Finn UnattachedM1:49:55132.1%
67 Rachel McAleese Lauderdale LimpersF1:49:59132.2%
68 Andrew Earnshaw UnattachedM1:50:17132.6%
69 Lucy Murray UnattachedF1:51:04133.5%
70 Iain Wharton KelsoM1:51:06133.5%
71 Angela Leggatt PortobelloF1:51:11133.6%
72 Kevin Funnell Falkland Trail RunnersM1:52:25135.1%
73 Catherine Fraser Harmeny ACF1:52:31135.2%
74 David Johnstone UnattachedM1:52:54135.7%
75 Jane Taylor GalavantersF1:53:01135.8%
76 Alan Simpson PortobelloM1:53:54136.9%
77 Shaun Walsh UnattachedM1:54:05137.1%
78 Liz Killean Fife ACF1:54:12137.3%
79 Emmett Ryan UnattachedF1:54:32137.7%
80 Gav Brown Gala HarriersM1:54:36137.7%
81 John Nairn UnattachedM1:55:16138.5%
82 Alexandra Campbell UnattachedF1:55:31138.8%
83 Kate Henderson Lauderdale LimpersF1:56:10139.6%
84 Karen Bayne Falkland Trail RunnersF1:57:06140.7%
85 Kerry Leggatt PortobelloF1:57:13140.9%
86 Helen Whitaker UnattachedF1:57:30141.2%
87 Paddy McDonald HELPM2:00:13144.5%
88 Colin Thompson Tweed StridersM2:00:31144.9%
89 Norman Brown Edinburgh Running NetworkM2:00:44145.1%
90 Jim Skelt Edinburgh Running NetworkM2:00:47145.2%
91 Victoria Pound PortobelloF2:02:09146.8%
92 Ines Castellano Edinburgh Running NetworkF2:02:34147.3%
93 Ali Nimmo UnattachedF2:05:11150.5%
94 Rachael McDonald UnattachedF2:05:56151.4%
95 Hugh McPherson Tinto Hill RunnersM2:07:04152.7%
96 Michaela White UnattachedF2:07:54153.7%
97 Lorraine Kyle Lauderdale LimpersF2:08:08154.0%
98 Elsie Horne UnattachedF2:08:42154.7%
99 Emma Galloway UnattachedF2:08:43154.7%
100 Mairi Brown CarnethyF2:08:52154.9%
101 Andrew Briggs Penicuik HarriersM2:08:54154.9%
102 Julie Moffat PortobelloF2:09:06155.2%
103 Lynne Cowden Edinburgh Running NetworkF2:09:16155.4%
104 Lynne Bain UnattachedF2:10:47157.2%
105 Lianne Wallace UnattachedF2:13:10160.1%
106 Charlotte Norlander UnattachedF2:13:54160.9%
107 Kate Nicholson UnattachedF2:14:45162.0%
108 Frank Birch Lauderdale LimpersM2:20:01168.3%
109 Marion Fairbairn UnattachedM2:20:04168.3%
110 Victoria Forbes UnattachedF2:20:06168.4%
111 Julie Redburn UnattachedF2:20:13168.5%
112 Susan Sharp UnattachedF2:20:30168.9%
113 Natalie Robson UnattachedF2:21:05169.6%
114 Ashley Craig UnattachedF2:27:44177.6%
115 Austin Craig UnattachedM2:27:45177.6%
116 Jennifer Baldwin UnattachedF2:33:27184.4%
117 Allan Neill UnattachedM2:39:47192.0%
118 Karen Spence Falkland Trail RunnersF2:41:12193.8%
Web Development - © Bill Fisher